Skip links

Žemaičių tradicinio etnomuzikavimo meistriškumo stovykla „KUMYKŠTIELIS“ subūrė senųjų amatų kūrybinių dirbtuvių – Etnosmilgų – ieškotojus

Daugiau kaip dvylika metų į Vytauto Zaburo kaimo turizmo sodybą (Rūdaičių k., Platelių sen., Plungės r.) susirenka būrys vaikų, tarp kurių ir Telšių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio ,,Čiučiuruks“ dalyviai. Susitinka tie, kurie jaučia ypatingą meilę folklorui, trokšta tobulėti etnomuzikavime, domisi baltų mitologija, nori sužinoti tradicinių amatų paslaptis, eiti į žygius, kurti laužus bei mėgsta naktimis danguje stebėti žvaigždžių judėjimą. Tai jaunatviškos energijos, meilės savo kraštui ir jos tradicijoms, išradingumo, kūrybingumo ir muzikavimo kupina stovykla.

Pirmoji stovyklos diena prasidėjo intensyviai tiek muzikavimu, tiek kūrybinių amatų išbandymu, nes vakare stovyklautojų laukė susitikimas su astronomu-etnokosmologu Sauliumi Lovčiku, kuris atvyko net iš Molėtų astronomijos observatorijos ir papasakojo  apie žmogaus santykius, ryšius su kosminiu pasauliu, vadinamu etnokosmologija. Etnokosmologas Saulius suteikė itin retą galimybę pasižvalgyti po naktinį dangų – teleskopu stebėti įdomiausius tą naktį matomus dangaus objektus – ryškiausias žvaigždes, žvaigždynus. Visų vaikų akys nukrypo į žvaigždėmis nusėtą dangų: kur Didieji, kur Mažieji Grįžulo Ratai, kur yra Sietynas, o kur Saturno planeta. „Naktis, gamta, magiški kvapai, kurie irgi veikia kartu su dangaus vaizdu“, –  tikino Saulius, kviečiantis dažniau pa­kelti akis į dangų, susimąstyti, kaip veikia pasaulis ir kokią vietą jame užima žmogus. Žmonės, kurie nevertina kultūrinės ir tautinės savasties, Sauliui panašūs į medžio lapus, išdidžiai šnarančius ant šakos ir besipiktinančius, kad po jų šaknimis paklotas mėšlas, padėjęs jo medžiui užaugti. Tokie žmonės nesuvokia, iš ko gyvena, kuo maitinasi. Juk, pakirtus šaknis, lapelis nudžiūtų ir nukristų…

Antroji bei trečioji diena nenusileido pirmosios dienos įspūdžiams. Vienas jų – trijų jaunų atlikėjų, Emilijos Vaiginytės, Adelės Vaiginytės ir Mildos Morkūnaitės, susibūrusių į grupę NAMOPI, koncertas. Jaunosios kartos atstovės pristatė nedidelę, bet ypatingai gražią dalelę kompozitoriaus Juozo Tallat-Kelpšos surinktų liaudies dainų. Šios dainos bei jų rankraščiai, saugomi Lietuvos literatūros ir meno archyve, yra išties įdomūs ir mįslingi. Spėjama, jog rankraščiai siekia maždaug 1907–1916 metus, kuomet J. Tallat-Kelpša vasaromis grįždavo iš mokslų Sankt Peterburge ir itin aktyviai keliaudamas po Lietuvą, rinkdavo dainas iš senųjų kaimo žmonių. Po koncerto vyko kūrybinės dirbtuvės – pasidainavimas su atlikėjomis, kurios šiai progai buvo paruošusios mažą dainų rinkinuką, skirtą „Kumykštielio“  stovyklai.

Iš tiesų, šioje stovykloje vaikams buvo ką veikti. Etnomuzikavimo įvairiausiais tradiciniais instrumentais mokėsi su žinomais Lietuvos folkloristais Ingrida Žmijauskiene, Alvydu Vozgirdu iš Klaipėdos, Diana Šeduikiene iš Palangos, Viliumi Marma iš Kauno, šokti – su Lietuvos nacionalinio kultūros centro šokių eksperte Audrone Vakariniene, dainuoti – su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos katedros doktorante Lijana Šarkaite-Viluma. Su mokytoju iš Klaipėdos Robertu Žmijausku stovyklautojai išradingai gamino įvairiausius dirbinius iš medžio, o su Telšių kultūros centro etnografe Sigita Daciene pynė ir audė juostas, karpė karpinius. Vakarai buvo skirti etnožaidimams, etnosporto  žaidimų ,,Kyla“ ir ,,Muštukas“ rungtynėms, maudėnėms Platelių ežere. Žygio metu stovyklautojai aplankė bitininkų Daivos ir Donato Abručių sodybą – bičių ūkį ,,Medaus klėtelė“, kuriame išbandė bičių avilio terapiją, paragavo įvairių rūšių medaus ir kitų bičių produktų, sužinojo apie jų teikiamą naudą.

Penkios dienos, skirtos turiningam darbui bei poilsiui. Ar begali būti kas prasmingiau ir  naudingiau? Rezultatu visi liko patenkinti. Kai kurie stovyklos dalyviai per penkias dienas sugebėjo įvaldyti net keletą naujų muzikos instrumentų, kiti – pakelti savo grojimo meistriškumą,  ir pademonstruoti ūgtelėjusius meninius gebėjimus baigiamajame koncerte, o parodoje pristatyti savo rankomis pasigamintus darbelius.

Stovyklos vadovei Ritai Macijauskienei smagu matyti, kaip kasdien skambančios dainos, šokami tradiciniai šokiai, virkdinami liaudies instrumentai, žaidžiami žaidimai, medžio dirbiniuose, juostuose, karpiniuose, line ir kitur atgaivinami tautiniai raštai. Tai leidžia tikėti, kad mūsų krašto jaunimas neleis sunykti mūsų tautos pamatams – tradicijoms.

Jei esame tautos dalis, tai ir šak­nys mums turi būti svarbios. Toks yra mūsų tautiškumo supratimas. Vi­suomenę rei­kėtų įsivaizduoti kaip vande­nyną, kuriame mes esame lašeliai. Jei visi lašeliai bus kruopščiai ,,nugludinti“, visuomenė bus tvir­ta. Tą darė mūsų tėvai ir seneliai. Di­džiuo­jamės, kad mūsų ,,čiučiurukai“ geba mylėti bei vertinti savo tautos praeitį, o ateityje galės tą palikimą perduoti savo vaikams, o gal net savo mokiniams. Tai ateities vaikai, kurie bus tvir­ti Žemaitijos, Lietuvos ramsčiai.

Projektą remia: Lietuvos kultūros taryba, Telšių rajono savivaldybė, Telšių kultūros centras bei Telšių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio ,,Čiučiuruks“ tėveliai.

🍪 Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų žiniatinklio patirtį.
Explore
Drag